Jeg jobber med en videoinstallasjon med tre versjoner av en utsikt, til tre årstider, mot Tvergastein. Tvergastein er en hytte, bygget av filosofen Arne Næss, og det stedet han utviklet sentrale deler av sin økosofi. Tittelen “Perifeirens kraft” henspeiler både på Næss sitt syn på, og alternativ til det moderne konsumsamfunnet, og til det konkrete verket, som ser mot Tvergastein fra dets periferi.
Etter mange turer til Tvergastein, til ulike årstider, har jeg etter hvert sluttet å gå direkte til selve hytten. I stedet setter jeg meg ned på en liten topp, like over Tvergasteintjernet. Denne toppen ligger noen hundre meter vest for hytten, langs Hallingskarvet. Herfra er det utsikt til hytten, til tjernet. En kan noen ganger se og høre toget i det fjerne – sivilisasjonen mange kilometer unna. Ellers er jeg oftest alene her.
Jeg ser for meg en utforming ala dette, med tre små skjermer plassert mellom fire deler av et tablå, som viser Hallingskarvet – fotografert som et panoramabilde fra den nevnte toppen ved tjernet. Et headset lar betrakteren lytte til et lydbilde basert på naturlyder fra området:
Økosofien tilhører den dypøkologiske bevegelsen innen miljøfilosofi, men Arne Næss påpeker at den uttrykker et perspektiv som er spesifikt for hans egen personlige kontekst. Næss kaller derfor noen ganger perspektivet for «økosofi T», oppkalt etter hytten og stedet Tvergastein. Den vide utsikten fra denne hytten, like under Hallingskarvet, plasserer betrakteren over alle andre miljømessig, sosialt og intellektuelt. Tvergastein tjente slik sett Næss som en materiell representasjon og manifestasjon av et rikt liv med enkle midler.
![]() |
Arne Næss i Tvergasteintjernet. Kilde: openairphilosophy.org |
Hytten Tvergastein er på sin måte et sentrum i et lite univers – det finnes få andre tegn til menneskelig virksomhet her. Utsikten fra toppen fremfor Tvergasteintjernet, er slik sett et innblikk mot dette sentrum, fra dets periferi.
________________________
Jeg tenkte opprinnelig å utforme installasjonen som et triptyk, en form for tilbakeblikk til Expectationes ex Ulriken (fra 2017), men i et adskillig mindre format og hengt på vegg. Jeg så for meg et større, abstrahert bilde av Hallingskarvet og hytten Tvergastein, med en videoskjerm plassert en skjerm som spiller av video, tatt opp henholdsvis vinter, sommer og høst. Videoene går i en evig loop, der loopene er av ca tredve minutters varighet. Hvert videobilde får sitt eget lydbilde fra Tvergastein, naturlyder og antydninger av musikk. Publikum kan lytte via headset koblet til hver videoavspillingsenhet.
- The Power of the Periphery, Peder Anker
- Periferiens makt Historia om miljøvitskapen, skrevet av Peder Anker
- Biography of Arne Naess, Open Air Philosophy








Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar
Kommentarer er svært velkommen. På grunn av problemer med spam må jeg imidlertid godkjenne kommentarer før de publiseres. Vanligvis skjer dette i løpet av noen timer.